Szukaj

KRATA

Ewa, 12.04.2021
KRATA
Krata -setki wzorów i niezwykle bogata historia. Od surowych ręcznych domowych manufakur do gigantyczngo przemysłu modowego. To nie tylko kaprys sezonu to setki lat histoii i kiełkującego stylu, określenie przynależności, patriotyzm, stempel tradycji i duchowych transformacji.Każdy członek rodziny królewskiej posiada swoj własy tartan- bedący swoistym DNA, stanem umysłu.Równiez Polska otrzymała unikalny deseń - utrzymany w czerwieni, blękicie i bieli...

Szkocja kraina niezwykla, surowa i piękna, kolebka tkaniny, noszonej przez rdzennych Górali, o prostym wzorze, złożonym jak klocki z paru kolorów.
Nazwa tartan pochodzi od dzwięczniego, francuskiego "Tiretaine" lub "teretaine i oznacza miesznkę lnu i najwyższej jakości wełny owczej. Pierwotnie był farbowny ręcznie jedynie przy użyciu naturalnych barwikow pozyskiwanych z owoców, z biegiem czasu, dzięki rozwojowi technologii zaczął się różnicować, dając niezliczoną ilośc rodzajów i wzorów.Układ krzyżujących się, ukośnych linii,różnobarwnych pasów, określał lokalną przynależność, stając się symbolem klanów miast i hrabstw. Ogorzały przez wiatry historii tartan zmodyfikował ostatecznie swoj kształt tworząc szkocką kratę.Dzis kojarzony jest nie tyko z kiltem, królową Wiktoria, ale także z modowymi kreacjami największych projektantow jak Chanel, Ralph Lauren etc.

Kariera kraty, w świecie mody, to związek wielu przypadków, szczęścia , wyczucia chwili i intuicji.O takim sukcesie mógł mówić Thomas Burberry- twórca gabardyny oraz trenczy podszytych kraciastą podpinką, w które ubrani byli żołnierze Korony w bitwie pod Verdon, a także Brytyjczycy, gentlemani ceniący sobie praktyczny pragmatyzm. Masowa klientela i spektkularny podbój Londynu doprowadziły do rejestracji, jako znaku towarowego, beżowo- biało- czerwono-czarnej kraty,która kilkadziesiat lat później
została masowo spopularyzowana dzięki olimpiadzie w Tokio.Był rok 1964. Opuszczająca samolot drużyna angielskich spotrowców wyekspoowała podszewke swoich trenczy.Od tego momentu nastąpiła swoista erupcja designu, który na stałe wpisał się do annalów historii mody- goszcząc zarówno w klasyce jak i awangardze, w zależności od potrzeby rynku i aktualnej koncepcji marketnigu.
Bardzo szeroka gama asortymentu- ubrań i akcsorów sprawia, że krata Burberry jest lustrem potrzeb kultury masowej- synoniem modny, powsiągliwości podlanej ekscentrycznym zachowawczym, brytyjskim kanonem. Ta cecha wiernej tradycji utrzymuje się stale - niezależnie od bierzących trendów.

Niezwykłe bogactwo tartanow to "Beackwatch" utrzymany w grancie i zielni, "Border"- połączenie bieli z ciemnym kolorem- stosowany w tkaninach skośnych, dekoracyjny Agryle, gdzie linie tworzą tańczące romby- nieodparcie kojarzące sie z męskimi kolekcjami klasycznych swetrów o wyjatkowych fuzjach kolorystycznych oraz interesujaca szachownica "Buffalo" - powstała z czarnej kraty z białymi lub czerwonymi polami, dobrze sprawdzająca sie w codziennej, nieformalnej garderobie.

Porawna, szykowna, i ponadczasowa, pachnąca francuskimi perfumami- pepitka.Tak nieoczywista jak wszystko co niedopowiedziane: 'pied-de poue", czy "psi ząb" to okreslenie wzoru, który w swoim wyrafinowaniu sięgnał modowego evrestu. Każdy element stroju, zawierający ten motyw - niezleżnie od czasów i zasobności portfela wygląda elegancko i zawadiacko. Jest wyrazisty, ale zachowawczy, mocny, ale stonowany- ukryty nieśmiało za fasadą własnego wstydu, odkrywa ignorancję swojej pychy i grzech doskonaości. Jej korznie sięgają warsztatów tkackich w Skandynawii, które tworzyły około III w.n.e, podobne, przesunięte w fazie wzory. Wersja "kurzej stopki", którą znamy- pochodzi jednak z wieków późniejszych. Pojawiła się w XVI wiecznej Szkocji na kocach i w ubiorze ubogiej społecznosci.W XIX wieku podbiła serca arystokracji. W postaci czarno-białej wypromowana została przez Coco Chanel, stając sie jednym z jej znaków rozpoznawych. Pudełko pierwszych perfum Diora również miało na sobie pepitke.
W roku 2009 Alexander McQueen wzbudził zachwyt wspaniałą kolekcją, w sporej częsci wykorzystującą nadruk pepitki, płynnie przechodącej w sylwety ptasie - zapożyczone z twórczosci M.C.Eschera

Poprawność stylu, klasa i wyrafinownie to ukłon w stronę "Glen"- dziennej kraty księcia Walii, inspirowanej tradycyjnym motywem ubioru walijskich łowczych. Wzór tworzy subtelny, barwny deseń - naniesiony na dalikatną- biało-szaro-czarna- krate. Arytokrata, zasłynął z zamiłowania do mody stając się jednym z największych ikon 20 lecia miedzywojennego. Wraz, ze swą żoną kiężna Wallis, która słynęła również w uwielbienia kraciatej garderoby, stanowili zgrany duet wyjątkowo szykowych osobowości tamtych czasów.
Warto wspomnieć o ciekawym splocie tkaniny mającej odbicie we fragmentach średniowiecznej architektury XII i XIII wieku, widocznych szczególnie w Kosciołach powstałych pod wpływem kultury islamskiej - Murano pod Wenecją, katedra Elgin i Stone Church w hrabstwie Kent. Podobny deseń zobaczyć można na "keyffiyeh"- męskim szalu stosowanym jako nakrycie głowy w krajach arabskich.

Historia najsłynniejszych krat nie może pominąc wzoru "Tetersall" - gdzie jasne i ciemne tło pokrywają kontrastujące linie oraz deseniu "Madras" stosowanego na lekkich, bawełnianych i płociennych tkaninach. Nazwa pochodzi od indyjskiego miasta o tej samej nazwie.Na uwagę zasługuje "Windowpane" krata składająca sie z równo ułożonych kwadratów o sporej powierzchni.Świetnie sprawdza sie
w ubraniach Ovrsize i w innyche elmentach damskiego uioru.Niezwykle zabawny jest wzór "Pin chec". Tworzą go małe kwadraciki- kojarzące się z głowkami szpilek.Bardzo dobra propozycja do nieformalnego, codziennego użytkowania.

Historia ubioru to również opowieść o "obrusowj" Vichy i jej przewrotnej, światowj karierze, która rozpocżęła sie około 400 lat temu. Kratka ta jest niekoronowaną boginką dziewczęcej,naiwnej fantazji. Seksowna, fikuśna, dziecinna jak Lolita, słodka i zmysłowa jednocześnie. Drugą nazwę "gangham" zawdzięcza pawdopodobie malezyjskiemu przymiotnikowi "genggan. Pierwsze wzmianki o tej tkaninie pochodzą z XVII wieku. Wzór przybył na Wyspy Brytyjskie z zamorskich indyjskich i indonezyjskich kolonii około 1615 roku .Sto lat pózniej, materiały przypłyneły angielskimi statkami do Vichy, by następnie trafić do francuskich domów. Poczatkowo były to paski,ktore w połowie XVIII wieku zaczęły sie krzyżować tworząc kraciasty wzór. W Indiach podobna tkanina służyła jako ręcznik, a dla afrykanskich Masajów stała się nieodłącznym elementem stroju narodowego. W wieku XIX krata zagościła w Stanach Zjednoczonych- robiąc tam zawrotną karierę.Lata 20 i 40 to absolutny "must have" każdej modnisi.
W nastepnej dekadzie deseń stał się ukochanym modowym wyborem gwiazdy kina francuskiego Brigitte Bardot, która pasjami fotografowała sie w kratce Vichy w oszalmiających plenerach Rywiery Francuskiej. Wielkie zamieszanie wywołała jej słynna, ślubna sukienka w biało-różowy motyw. Gangham upodobały sobie również inne gwiazdy złotego ekranu- Audrey Hepburn, Grace Kelly, Jacky Kennedy oraz Judy Garland, która pojawiła się w "Vichy" w Czarniksięzniku z Krainy Oz.Noszona przez Amerykanki do Levisów stała sie symbolem stylu Dzikiego Zachodu.Po gangham sięgają bardzo chętnie: Dolce&Gabbana, Carolina Herrera czy Simone Rocha, a także angilski klasyk Aquascutum - transformującten deseń pod własny artystyczny gust.

Wiosna- lato 2020 to swoista eksplozja kraty. Projektnci przescigają sie w fasonach i stylach, proponujac nowe, oryginane podejscie do tematu.Na wybiegach króluja niezliczone rodzaje krat, oczarowując kolorem, fasonem, kostrukcją i oryginalnością.Tutaj nie ma miejsca na pomyłkę- to sprawdzony pomysł na siebie, spotkanie przeszłości z przyszości w dobrym momencie w doborowym towarzystwie i na sprawdzonym, modowym gruncie.

autor: Magda M